Бабин ден е! Да благодарим в душите си на всички лекари, сестри и акушерки, които улесняват раждането на децата ни, както и на онези, които са насочили усилията си към това да направят възможно тяхното зачеване, когато то не идва само. Нека висша сила да направлява ръцете им и да води умовете им в полза на човешкото благо! Честит да им е празника!

Традицията повелява:

Според традицията Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на жените, които помагат при раждане, и на младите булки и невести, които са раждали. Още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да й „полеят“. Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива й вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. Бабата закичва невестата с китка здравец, вързана с „мартеничка“ – червен и бял конец.

babinden8Често при поливането бабата хвърля със шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: „Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!“ След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното й рамо. От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, които е отродила („хванала“) червено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки.

Започва весело и буйно пиршество, придружено с песни, танци и понякога с твърде пиперливи и разюздани закачки и сценки. Често бабата поставя около врата си наниз от червени чушки и с керемида кади под полите на жените, за да раждат повече деца. Наричанията и припевките имат в повечето случаи сексуален символичен смисъл. След обеда на трапезата у бабата започват да идват и мъжете. Кулминационен момент в обредността представлява обредното изкъпване на бабата-акушерка в реката или на чешмата. Този обред е известен по нашите земи като „влечугане“ на бабите. Вечерта на селския мегдан всички се залавят на общо хоро, с което празничният ден завършва.

Целуни ръка на твоята БАБА си или мислено й изпрати благодарност за женската сила, която ти е предала!

GRANDMOTHER--BABY-HANDS-008Розмари Де Мео напомня: “ БА” на старият ни български език означава душа, а „БА БА” – стара душа, душата най-близо до слънцето. От там идват българските думи :
Съд ба, рож ба, дар ба, сват ба, тъж ба, весел ба, мол ба, еж ба, дел ба…

Някога Ба Ба е било титла, която се е давала на старейшина или на заслужил, знаещ, вещ човек. Не случайно в много земи на изток от нас продължава да се използва тази дума, с това предназначение. Всички слушали старата, мъдра душа, че най-дълъг път била извървяла, най-много сълзи била изплакала и най-много битки била водила…

После Баба започнали да наричат най-вещата (можещата) жена – Вещицата! Тя имала цяр за всичко, знаела Думите на душата (БАела) и само тя израждала рожбите (БАбувала). Сега Бабата е най-старата жена в рода и в много обичаи и обреди заема почетно място. Бабинден е празник на Бабата. Нека всеки, който още си има Баба, да отида да й целуне ръка. Че няма по-силна магия от бабината добра дума!“

Почети Бабин ден в душата си дори още в дома ти да не е проплакало бебе. Благодари за нещата, които имаш. Насочи вниманието си навътре към себе си. Съсредоточи се. Почувствай силата на Жената в теб. Носиш я независимо дали си свикнала да чуваш гласа й или напротив – постарала си се да го заглушиш, за да не те отклонява от решенията, дисциплината и да не те занимава с нуждите си. Повикай я, усети я, чуй я, представи си я и й се довери. Позволи й да те води по пътя към случването на твоите лични чудеса. Колкото по-често и по-внимателно се ослушваш за нейния зов вътре в теб, толкова повече ще се превръщаш в Нея. А Тя може да чете знаците по пътя ти. Бабин ден е! Позволи на Жената в теб да се роди! 

Ако намирате статията за полезна, моля, споделете я, за да достигне до повече хора!
Можете да ми покажете подкрепата си като се присъедините към моята Facebook страница. 

Ще се радвам да се запознаем лично на тернингите и групите, които водя или на индивидуална консултация
Желая ви сбъдвания!!! 
Поздрави, Елена  

Author: Елена Димитрова-Ангелова

Елена Димитрова–Ангелова е магистър-психолог по Обща психология в СУ „Св. Климент Охридски“, хипнотерапевт от Българска Асоциация по Хипноза и Хипнотерапия, сертифициран практик по метода Усъвършенствана енергийна психология (Advanced Energy Psychology – EDxTM), съчетаващ приложната кинезиология, работата с биоенергийната система и работата със съзнанието и подсъзнанието. Завършила е обучение по Позитивна Психотерапия и е терапевт в развитие по метода EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) за справяне с травматични преживявания, тревожност, проблеми, свързани със себеоценката и други.